• پزشکان
  • دندان پزشکان
  • مراکز درمانی

انجام 450 عمل پیوند قلب در یک دوره 22 ساله در ایران

نویسنده: دکتریابی
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1394
دسته بندی: دسته پیش فرض

انجام 450 عمل پیوند قلب در یک دوره 22 ساله در ایران

 

هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت اعلام کرد: «از سال 72 تاکنون 450عمل پیوند قلب در کشور انجام شده است و این هیئت 5میلیون تومان از هزینه بیمارستانی هر یک از این عمل های جراحی را پرداخت کرده است


به گزارش دکتریابی به نقل از روابط عمومی هیئت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت، سالانه حدود 3500 تا 4 هزار مورد عمل پیوند قلب در سراسر جهان انجام می شود که بیشترین آمار آن مربوط به ایالات متحده امریکا با 2 هزار تا 2300 مورد عمل در طول یک سال است.
نخستین عمل پیوند قلب در جهان در تاریخ سوم دسامبر1967 توسط پروفسور کریستین بارنارد جراح اهل آفریقای جنوبی به روی خانمی 53 ساله در بیمارستان مرکزی شهر کیپ تاون انجام شد.
اولین پیوند موفقیت آمیز قلب در ایران نیز در سال72 در بخش جراحی قلب بیمارستان دکتر شریعتی تهران انجام شد. ازآن زمان تاکنون بیش‌از 450مورد عمل پیوند قلب در 7مرکز پیوند قلب سراسر کشور، انجام شده است که هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی وزارت بهداشت در معالجه بیماران به‌ازای انجام هر مورد پیوند قلب، مبلغ50میلیون ریال(5میلیون تومان) هزینه هتلینگ بیمارستانی بیمار را تقبل کرده است.
عمل پیوند قلب یعنی برداشتن قلب نارسای یک بیمار و جایگزین کردن آن با قلب یک بیمار مرگ مغزی. بیشترین کاربرد پیوند قلب برای بیمارانی است که نارسایی قلبی شدید دارند که این مشکل غیرقابل درمان است. نارسایی قلبی به شرایطی گفته می‌شود که قلب آسیب‌پذیر و ضعیف است و در نتیجه نمی‌تواند خون کافی به بدن پمپاژ کند.
باوجود تعداد بیماران نیازمند به دریافت عضو و لیست انتظار طولانی در بیمارستان‌ها، باید همه مردم برای گسترش این نوع پیوندهای حیاتی همکاری کنند. باید بدانیم جوانی که براثر تصادف دچار مرگ مغزی می‌شود، می‌تواند نجات‌دهنده جوان دیگری باشد که نیاز به این قلب دارد؛ بهتر است با اهدای عضو عمر دوباره‌ای به فرد بیمار نیازمند داده شود.

 


دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.