• پزشکان
  • دندان پزشکان
  • مراکز درمانی

مرگ سالانه 63 هزار نفر در اثر مصرف سیگار

نویسنده: دکتریابی
تاریخ انتشار: 26 دی 1394
دسته بندی: دسته پیش فرض
برچسب ها:

مرگ سالانه 63 هزار نفر در اثر مصرف سیگار

 

 

سالانه 63 هزار مرگ ناشی از مصرف دخانیات در کشور داریم همچنین 10هزار میلیارد صرف خرید سیگار می‌کنیم.

به گزارش دکتریابی به نقل از ایسنا، دکتر شهرام رفیعی‌فر با بیان اینکه مجموعه نشست‌هایی با هماهنگی شورای هماهنگی وزارت بهداشت با سازمان زیباسازی شهرداری تهران برگزار شده تا کمپین محیطی آموزش سلامت همگانی را راه‌اندازی کنیم و در آن بیلبوردهای آموزش‌دهنده در حوزه بهداشت و سلامت در فضاهای شهری نصب کنیم، گفت: برای انجام این کار، اولویت‌های سلامت همگانی در حوزه بهداشت را مرور کردیم و متوجه شدیم در حدود 70تا 80 درصد جمعیت کل کشور، بر اثر سکته قلبی، مغزی، سرطان، دیابت و حوادث ترافیکی جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: در نظر داریم با نشان دادن دلایل این مرگ و میرها به مردم هشدار دهیم تا با رعایت نکاتی برای جلوگیری، این آمار خطرناک را کاهش دهند. الگو دهی تغذیه سالم، مانند عدم مصرف نمک، روغن، قند و شکر یکی از راه‌هایی بود که در این راستا در دستور کار قراردادیم. به طور مثال پرخوری منجر به بروز چاقی می‌شود، مصرف دخانیات، قلیان و نداشتن تحرک کافی، عوامل مشترک بیماری‌های یاد شده هستند. بر همین اساس بر آن شدیم تا محتواهای آموزشی را که برای کمپین طراحی شده بودند، مرور کنیم.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با اشاره به این که بر این اساس به پکیجی از پیام‌های آموزشی و بهداشتی رسیدیم تا آنها تبدیل به طرح‌هایی جهت به تصویر کشیدن در فضاهای شهری شوند، گفت: این پیام‌ها را در اختیار تعدادی از گرافیست‌های شهری در قالب کارگاهی دو روزه قرار دادیم تا با تصاویری همراه شوند و محصول به صورت تابلوهایی که در سطح شهر تهران نصب شده‌اند، دیده می‌شود.

رفیعی فر با تاکید بر اینکه به دلیل اهمیت بحث ایدز و برای پیشگیری از این بیماری هشدارهایی نیز در این باره در کنار این پیام‌ها قرار دادیم، افزود: این اولین حرکت بزرگ بهداشتی خارج از وزارت بهداشت است. هر چند با راهنمایی، همکاری و مشاوره‌های تخصصی وزارت بهداشت انجام می‌شود اما جا دارد که از سازمان زیباسازی شهر تهران و نیز دکتر قالیباف تشکر کنیم.

وی با بیان اینکه شهردار تهران، شهر تهران را به جایی رسانده‌اند که شهروندان به هر گوشه‌ای از شهر که می‌نگرند آموزش‌های همگانی سلامت به آنها منتقل می‌شود و با این آموزش‌ها، شهروندان رفتارهای خود را در حوزه سلامت و بهداشت و ورزش عوض می‌کنند، گفت: در این راستا پیام‌های معنوی زیادی نیز به همه مردم داده می‌شود تا با روی آوردن به معنویات از انجام رفتارهای پرخطر بپرهیزند و روابط بین فردی سالم داشته باشند.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت بیان کرد: ما هم اکنون بنا داریم پکیج کمپین شهروند سالم را در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور قرار دهیم که بتوانیم این تجربه تهران و شهرداری را به کل کشور منتقل کنیم و این دانشگاه‌ها با همکاری شهرداری‌ها در شهرهای خودشان بتوانند این کار ارزشمند را در کل کشور ادامه دهند.

وی افزود: هم اکنون آماده می‌شویم تا دور بعدی این کمپین را با کمک‌های سازمان زیباسازی شهرداری تهران، برای اولویت‌های بعدی که در حوزه سلامت داریم، انجام دهیم. امیدوارم با این آموزش‌ها سطح ابتلای مردم به بیماری‌های خطرناک کاهش یابد.

بر اساس گزارش سایت وبدا، رفیعی‌فر تصریح کرد: سالانه 63 هزار مرگ ناشی از مصرف دخانیات در کشور داریم همچنین 10هزار میلیارد صرف خرید سیگار می‌کنیم و سه برابر این رقم را وزارت بهداشت برای درمان این بیماری هزینه می‌کند. وقتی که به این موارد توجه می‌کنیم، ارزش کار شهرداری تهران بیشتر پی می‌بریم

 


دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.